Jaký vybrat kapitánský kurz?

Chcete plout ve vnitrozemí?

Pokud chcete plout ve vnitrozemí, pak je třeba zvážit, zda na charterové, nebo vlastní motorové lodi, rybářské loďce, nebo rychlém člunu, či na plachetnici ...

Pokud budete plout výhradně na charterové lodi, postačí vám ve valné většině případů nepovinná cvičná plavba na lodi Explorer, kapitánský kurz VMP je vyžadován třeba při plavbě Berlínem. Začátečníkům doporučujeme pro jejich první plavbu Sever Holandska.

Pokud se chystáte koupit si vlastní malý člun, či rybářskou loďku s výkonem motoru do 20 kW, je nutné absolvovat pouze teoretický kapitánský kurz VMP, respektive jeho základní část VMP.

Pokud se chystáte koupit si vlastní loď, rychlý člun či rychlejší rybářskou loďku s výkonem motoru nad 20 kW, je nutné absolvovat jak teoretický kapitánský kurz VMP, respektive jeho základní část VMP, tak ověření praktických dovedností, nebo, pokud jste začátečníci, cvičnou plavbu s ověřením praktických dovedností pro neomezený výkon motoru.

Ať už budete plout na charterové plachetnici, či pokud se chystáte koupit si vlastní malou plachetnici s plochou plachet do 20 m², je nutné absolvovat pouze teoretický kapitánský kurz VMP, respektive jeho základní část VMP a také část S20.

A pokud budete plout i na plachetnici s větší výměrou plachet, musíte absolvovat jak teoretický kapitánský kurz VMP, respektive jeho základní část VMP a také část S, tak ověření praktických dovedností, nebo, pokud jste začátečníci, cvičnou plavbu s ověřením praktických dovedností na plachetnici.

Všem však doporučujeme absolvovat kompletní teoretický kapitánský kurz VMP, obsahující základní část, rozšíření o příbřežní plavbu do 1 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, plavbu na plachetnici o ploše plachet do 20 m², a ověření praktických dovedností, nebo cvičnou plavbu s ověřením praktických dovedností pro neomezený výkon motoru.

Kapitánský průkaz VMP/VRP, Vůdce malého plavidla a Vůdce rekreačního plavidla jsou jediné platné průkazy pro vedení malého plavidla ve vnitrozemí pro občany České republiky!

Chcete plout na moři?

Pokud chcete plout na moři, pak je třeba zvážit, zda budete plout výhradně chorvatskými vodami, zda vystačíte s plavbou příbřežní, či zda se později chcete pustit i na plavby na otevřeném moři či plavby transoceánské.

Pokud budete plout na vlastní nebo charterové lodi, člunu či rybářské loďce a vystačíte-li s příbřežní plavbou do 1 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, postačí vám teoretický kapitánský kurz VMP, respektive základní část, rozšíření o příbřežní plavbu do 1 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů a ověření praktických dovedností, nebo, pokud jste začátečníci, cvičnou plavbu s ověřením praktických dovedností pro neomezený výkon motoru na člunu či na lodi. Pro plavbu na moři však tento kurz doporučujeme spíše pro menší, zejména nafukovací čluny a doslova příbřežní plavbu. Pokud chcete plout dále od břehu a mezi ostrovy, doporučujeme pro Chorvatsko kapitánský kurz Boat skipper B nebo MDČR C.

Pokud budete plout na vlastní nebo charterové plachetnici, a vystačíte-li s příbřežní plavbou do 1 námořní míle od pevniny, nebo pobřežních ostrovů, postačí vám teoretický kapitánský kurz VMP, respektive základní část, VMP-M, část zaměřená na plachetnice, S, část zaměřená na příbřežní plavbu do 1 námořní míle od pevniny, VRP-C, ověření praktických dovedností či cvičná plavba s ověřením praktických dovedností pro neomezenou výměru plachet. Pro plavbu na moři však tento kurz doporučujeme pro doslova příbřežní plavbu. Pokud chcete plout dále od břehu a mezi ostrovy, doporučujeme pro Chorvatsko kapitánský kurz Boat skipper B nebo MDČR C.

Pokud budete plout výhradně na vlastní nebo charterové lodi či plachetnici pod chorvatskou vlajkou a chorvatskými vodami, postačí vám kapitánský kurz Boat Skipper B. Ten je také méně náročný na teoretickou přípravu než ostatní kapitánské kurzy.

Pokud budete plout na vlastní nebo charterové motorové lodi či plachetnici, a vystačíte-li s plavbou do 20 Nm od pevniny, nebo pobřežních ostrovů a délkou lodi do 16 m, postačí vám kapitánský kurz MDČR C.

Pokud budete plout na vlastní nebo charterové motorové lodi či plachetnici, a vystačíte-li s plavbou do 200 Nm od pevniny, nebo pobřežních ostrovů a délkou lodi do 24 m, budete muset absolvovat kapitánský kurz MDČR B.

Pokud budete plout na vlastní nebo charterové motorové lodi či plachetnici bez omezení vzdálenosti od pevniny a vystačíte-li s délkou lodi do 24 m, budete muset absolvovat individuální kurz MDČR A.

Pozor: Skipperům s českým občanstvím a těmito kapitánskými průkazy nehrozí riziko právního postihu, anebo neplnění pojišťovnou v případě pojistné události.

 A co je na kapitánském kurzu nejdůležitější? Jednoznačně zkušenosti kapitána - školite.

Ilustrační obrázek