Jakou vybrat cvičnou plavbu?
Cvičné plavby lze absolvovat na mnoha typech plavidel. Nejčastěji se cvičné plavby pořádají na motorových lodích, člunech a plachetnicích. A co je při cvičné plavbě nejdůležitější? Jednoznačně zkušenosti kapitána - výcvikáře a kvalita cvičného plavidla.
V dnešní době výcvik nabízí mnoho skipperů a firem, skippeři však mají často téměř nulové zkušenosti s plavbou a lodě často nemají ideální plavební vlastnosti a výbavu pro cvičné plavby.
My nabízíme cvičné plavby vždy se zkušeným kapitánem – výcvikářem, v České republice na našich cvičných lodích, motorové lodi Explorer, člunu Beast a plachetnici Delphia.
Na Exploreru je ideální délka cvičné plavby čtyři hodiny, standardně však nabízíme i cvičné plavby 2hodinové a 8hodinové, na Beastu postačí hodiny dvě. Na Delphii je základem 4hodinová cvičná plavba.
Jak by taková ideální cvičná plavba měla vypadat?:
Vždy se nejprve musíte seznámit s lodí a jejími parametry, prohlédnout si palubní desku a seznámit se se všemi přístroji. Poté si vyzkoušet startování motoru a (v případě Explorera) i funkci obou dokormidlovacích zařízení. Pak již začít samotný nácvik základních nautických manévrů: odplouvání a přistávání u mola (a to jak bez dokomormidlovacích zařízení, tak, v případě Explorera s předním či oběma), manévry ve skluzu, (v případě Delphie) obraty po a proti větru a vytahování a skasání plachet. Měli byste proplout plavební komorou a vyvázat se v ní, vyzkoušet manévrování v marinách a přístavech. A samozřejmě se naučit i všechny základní lodní uzly a pravidla pro vyvazování lodě. Zkušení kapitáni - výcvikáři by vám při plavbě měli dát i mnoho další praktických informací a rad.
Cvičnou plavbu můžete absolvovat jen vy s kapitánem, lepší variantou je však výcvik v menší skupině, protože hodně můžete pochopit i ze sledování chyb ostatních účastníků výcviku.
Nabízíme i cvičné plavby v zahraničí a cvičné plavby na míru.
A co je při cvičné plavbě nejdůležitější? Jednoznačně zkušenosti kapitána - výcvikáře a kvalita cvičného plavidla.
